OK

 

غذاهايي که چاقي شکم را افزايش ميدهند و شما را از تناسب اندام دور ميکند

چاقي شکم

برخي از غذا‌ها هستند که به صورت چربي يک راست در شکم شما مي‌نشينند و سبب ايجاد چاقي شکم و اضافه وزني تقريبا فوري دقيقا در همان جايي مي‌شود که شما نمي‌خواهيد .
اين نوع افزايش وزن که به «بافت چربي عميق» است و باعث چاقي شکم شما مي‌شود، همان است که هنگامي در استخر لباس‌ شنا مي‌پوشيد، موجب خجالت شما مي‌شود. اما اين افزايش وزن همچنين مي‌تواند به مشکلات جدي‌تري نظير بيماري‌هاي قلبي، ديابت و آلزايمر منجر شود .

 

جايي که بدن کالري‌ها را ذخيره مي‌کند وابسته به هورمون‌هاي شما است و برخي غذا‌ها موجب آغاز يک واکنش هورموني دقيق و تجمع چربي در شکم شما مي‌شوند .

 

پژوهشي جديد درزمينهٔ «رژيم غذايي شکم صفر (Zero Belly Diet) شش غذاي رايج که فورا به چاقي شکم تبديل مي‌شوند (insta-belly foods) را به همراه چند غذاي جايگزين مبتکرانه براي کمک به برآورده کردن خواسته‌هاي غذايي شما بدون داشتن شکمي برآمده را معرفي مي‌کند .

 

 

افرادي که نوشابه‌  مي‌نوشند واجد درصد بالاتري از چاقي شکمي هستند

 

نوشابه‌هاي گازدار رژيمي
اگر مي‌خواهيد تناسب‌اندام خود را دوباره به دست بياوريد، بايستي مصرف نوشابه‌هاي شيرين را کاهش دهيد و آن‌ها را با نوشابه‌هاي رژيمي جايگزين کنيد. آيا اين کار درست است؟ نه،

 

مطالعات اخير ارتباط بين مصرف نوشابه‌هاي رژيمي و دور کمر يا دور شکم بزرگ‌تر را نشان داده‌اند. علاوه بر اين مطالعه منتشرشده در ژورنال Obesity نشان مي‌دهد که مصرف‌کنندگان نوشابه‌هاي رژيمي نسبت به افرادي که اين نوع نوشابه‌ها را نمي‌نوشند، واجد درصد بالاتري از چاقي شکمي هستند. اما چرا؟

 

پژوهشگران تصور مي‌کنند که مصرف‌کنندگان نوشابه‌هاي رژيمي ميزان کالري که با مصرف اين نوشيدني‌ها صرفه‌جويي مي‌کنند را زياد‌تر برآورد مي‌کنند و بنابراين بيشتر از حد معمول غذا مي‌خورند .

 

به‌جايش بنوشيد : چاي سفيد (يک نوع چاي چيني اندکي اکسيد‌شده از جوانه‌ها و برگ گياه چاي) و بر اساس يک بررسي منتشرشده در ژورنال «تغذيه و متابوليسم»، اين نوع چاي از تشکيل سلول‌هاي چربي جديد ممانعت و به بدن در سوزاندن چربي‌هاي ذخيره‌شده کمک مي‌کند .

 

اگر مي‌خواهيد درمان چاقي شکم خود را تسريع کنيد، به چاي سفيد و چهار چاي جادويي ديگر، چاي زرشک، چاي پوئر (نوعي چاي سياه تخميرشده چيني)، چاي اولونگ (نوعي چاي نيمه‌تخميرشده چيني)، چاي روبوز (يک دم‌نوش رايج در آفريقاي جنوبي) روي‌آوريد .


 

غذا هاي کربو هيدرات دار باعث چاقي شکم مي شوند

 

سيب‌زميني سرخ‌کرده و چاقي شکم
هر غذايي کربوهيدراتي مملو از چربي موجب افزايش وزن شما مي‌شود اما چيزي تقريباً جادويي درباره اثر سيب‌زميني سرخ‌کرده بر سيستم ذخيره چربي بدن شما وجود دارد. يک پژوهش ۲۰ ساله در دانشگاه هاروارد نشان مي‌دهد افرادي که به‌طور منظم سيب‌زميني سرخ‌کرده مي‌خورند، هر ۴ سال بيش از يک کيلوگرم اضافه‌وزن پيدا مي‌کنند. در طي دوران مطالعه افراد مصرف‌کننده سيب‌زميني سرخ‌کرده به‌تنهايي حدود ۷ کيلوگرم وزن از خوردن اين سرخ‌کردني‌ها به دست آورده بودند .

 

به‌جايش بخوريد : سيب‌زميني شيرين سرخ‌کرده خانگي. يک سيب‌زميني شيرين را از طول به تکه‌هاي باريک برش زده، کمي روغن نارگيل مخصوص پخت‌وپز (نوعي چربي که نسبت به کره تمايل کمتري به ذخيره شدن به‌صورت چربي شکمي دارد)، نمک، فلفل و پودر سير را روي آن بپاشيد و سريع در يک فر با دماي ۱۷۵ درجه سانتي‌گراد قرار دهيد تا برشته شوند. زماني که براي شام بيرون مي‌رويد به‌جاي سيب‌زميني سرخ‌کرده همراه با غذايتان، سالاد با سس‌هاي درست‌شده با سرکه درخواست کنيد .

 


 درمان چاقي شکم

آب‌ميوه
اين آبميوه طبيعي است! مملو از ويتامين C است!. پس چه چيزي اشکال دارد؟ با وجود اينکه يک آبميوه ۱۰۰ درصد طبيعي انتخاب بهتري نسبت به يک نوشابه‌هاي گازدار شيرين شده است اما يک آبميوه کاملاً طبيعي نيز هنوز واجد ۳۶ گرم قند در هر فنجان است، تقريب معادل ميزان قندي که از خوردن چهار دونات Krispe Kreme به دست مي‌آوريد. به‌علاوه بر اين، بيشتر شيريني آبميوه‌ها ناشي از قند فروکتوز است؛ نوعي قند که در گسترش بافت چربي احشايي و درنتيجه چاقي شکم دخيل است .

 

به‌جايش بنوشيد : براي کوچک کردن شکمتان، آن را با نوشيدن يک ليوان آب‌معدني فرح‌بخش گول بزنيد. براي اين کار کافي است برشي از ميوه‌هايي نظير پرتقال يا گريپ‌فروت را به آب اضافه کرده و آن را سردکنيد. نکته کليدي در اينجا حفظ پوست ميوه‌ها است چون پوست مرکبات غني از آنتي‌اکسيدان دي- ليمونن است، يک ترکيب قدرتمند که به خروج سموم از بدن کمک مي‌کند و اجازه آزادسازي چربي‌هاي احشايي ذخيره‌شده را مي‌دهد .

 


 

آثار استيک گوشت دنده بر چاقي شکم
صبر کنيد! چاقوي استيکتان را به سمت ما پرت نکنيد. مطالعات نشان مي‌دهد خوردن استيک‌هاي مناسب باعث باريک شدن ميان‌تنه شما مي‌شود. اما استيک‌هاي گوشت دنده و استيک گوشت قلوه‌گاه که يکي از ۳ مورد چرب‌ترين بخش‌هاي گوشت گاو هستند. يک بررسي انجام‌شده به‌وسيله پژوهشگران چيني نشان داد که داشتن يک رژيم غذايي غني از گوشت قرمز چرب و تازه با چاقي شکم و افزايش دور کمر همراه است .

 

به‌جايش بخوريد : استيک مناسب را انتخاب کنيد. بدين ترتيب شما فوايد سلامتي زيادي به دست خواهيد آورد .

 


پيتزا دومين عامل بزرگ دريافت چربي‌هاي اشباع‌شده در رژيم غذايي آمريکايي

 

پيتزا
بايد گفت: يک شب در يک پيتزافروشي يک عمر تحمل چربي‌ها در شکم! درواقع پيتزا دومين عامل بزرگ دريافت چربي‌هاي اشباع‌شده در رژيم غذايي آمريکايي است (و درست بعد از پنير مخصوص خودش در رتبه دوم قرار مي‌گيرد). خوردن برش‌هاي پيتزا مسئول نيمي از دريافت غذايي چربي‌هاي اشباع‌شده مسدودکننده شريان‌ها در ميان آمريکاييان است. پژوهشگران دريافته‌اند که برخلاف ساير چربي‌ها انواع اشباع‌شده به‌احتمال‌زياد در ناحيه شکمي ذخيره مي‌شوند و باعث چاقي شکم مي شود

 

به‌جايش بخوريد : بروسکتا بخوريد. يک غذاي ايتاليايي شامل نان برشته‌شده که روي آن سير ماليده شده و مي‌تواند روي آن مواد مختلفي نظير گوجه‌فرنگي، سبزي‌ها، لوبيا، گوشت، پنير، روغن‌زيتون، نمک و فلفل ريخته شود ).

 

 

 چاقي شکم

چيپس سيب‌زميني
محققان معتقدند در رقابتي براي پيدا کردن بد‌ترين غذاي انتخابي براي شکم شما يک برنده وجود دارد و آن چيپس سيب‌زميني است .
اين امر فقط به خاطر داشتن چربي‌هاي اشباع‌شده که موجب ايجاد چاقي شکم و به خاطر پوشيده شدن از نمک که موجب ايجاد ورم در شما مي‌شود، نيست؛ حتي به خاطر ميزان کالري بالاي آن‌هم نيست، چون اسنک‌هايي با ميزان کالري بيشتر نيز وجود دارند .

 

علت زيان‌آور بودن خوردن آن‌ها خصوصي در مورد چاقي شکم ويژه‌اي‌هايي که اين چيپس‌ها دارند، نيست ،بلکه ويژگي است که آن‌ها را ندارند: توانايي اينکه در شما احساس سيري به وجود اويند.خوردن چند پر چيپس ممکن است درنهايت به خوردن تمام چيپس‌هاي درون يک بسته بزرگ بينجامد، به‌سادگي به‌اين‌علت که بدن ما انتظار دارد که هر وقت غذا مي‌خوريم باعث سير شدن آن شويم .

 

در افراد شرکت‌کننده در يک مطالعه مصرف روزانه چيپس موجب اضافه شدن حدود يک کيلوگرم چربي شکمي در طي يک دوره چهارساله شد. بنابراين اگر شما مصرف چيپس را کنار بگذاريد حتي بدون ايجاد تغيير در رژيم غذايي خود مي‌توانيد به‌طور مستقيم بيشتر از ۲۵۰ گرم از چاقي شکم خود را کاهش دهيد .

 

به‌جايش بخوريد : اشتياق خوردن خود به چيپس‌هاي نمکي را مي‌توانيد با خوردن چيپسي به نام Beanitos که از لوبيا سفيد، برنج قهوه‌اي، روغن و ادويه درست‌شده، فروبنشانيد. اين اسنک مناسب بافت و طعم دلپذيري داشته و يادآور ناچوهاي (Nacho) سنتي (اسنکي با اصليتي مکزيکي که از چيپس‌هايي درست‌شده با تورتيلا يا نان ذرت مکزيکي همراه با پنير، سس، زيتون و ادويه تشکيل‌شده است) ولي نسبت به آن‌ها چربي اشباع‌شده کمتري دارد .

 


براي دريافت برنامه تغذيه سالم,لاغري موضعي,رژيم غذايي ميتوانيد از طريق کليک بر روي درخواست برنامه همين حالا با کارشناسان اندام سازان در ارتباط باشيد

مطالب مرتبط
مربي خصوصي
تغذيه سالم
لاغري موضعي
فرم دهي اندام ها


1394/03/23
Bookmark and Share   شماره خبر :36 تعداد بازدید :5222

درج نظرات اخبار

نویسنده *  
نظر *  
کد ویژه
کد امنیتی
Captcha reload